Revija za kriminologiju i krivično pravo br. 1-2/2020

STAVOVI GRAĐANA O RADU POLICIJE – OCENA PRIMENE STRATEGIJE POLICIJE U ZAJEDNICI U REPUBLICI SRBIJI

Lazar Đoković

Pravni fakultet, Univerzitet u Beogradu

Primljeno: 31. marta 2020. godine

Prihvaćeno: 5. maja 2020. godine

UDK: 316.64:351.74(497.11)

doi: doi.org/10.47152/rkkp.58.1.2.10

Predmet istraživanja ovog rada su stavovi i iskustva ispitanika u vezi sa njihovim susretima sa policijskim službenicima. Istraživanje je sprovedeno u cilju utvrđivanja da li su ispunjeni uslovi za razvijanje partnerskog odnosa između društvene zajednice i policije, kakva je priroda tog odnosa, te da li dolazi do valjane primene strategije policije u zajednici – kao zvanične u Republici Srbiji. Utvrđeno je da građani uglavnom nemaju poverenja u policiju, da uglavnom nisu upoznati sa radom i planovima rada policije, kao i da je visok procenat onih koji imaju negativna iskustva sa policijskim službenicima i zamerke na rad policije. Sa druge strane, zapažena je inertnost građana kada se radi o predlaganju promena i preduzimanju prvih koraka ka kreiranju zdravog odnosa sa policijom. Naposletku, autor zaključuje da se strategija policije u zajednici ne primenjuje u adekvatnoj meri, kao i da ima mesta za promene kako na strani policije, tako i na strani društvene zajednice u cilju razvijanja kvalitetnog partnerskog odnosa i stvaranja uslova za valjanu primenu ove strategije.

KLJUČNE REČI: policija u zajednici / formalna socijalna kontrola kriminaliteta / poverenje u policiju / partnerstvo policije i zajednice / prevencija