Revija za kriminologiju i krivično pravo br. 2/2022

Prihvaćeno: 13. maj 2022. godine

UDK: 343.541/.546-053.2/.6(4)

doi: https://doi.org/10.47152/rkkp.60.2.6

Polna zloupotreba dece i maloletnika predstavlja staro krivično delo koje je poznato od najstarijih vremena, kako u svetu, tako i u našoj državi. U savremenom krivičnom pravu ova seksualna krivična dela dobijaju nove oblike ispoljavanja, posebno ako su izvršena uz upotrebu računarskih uređaja ili sistema. Time ova krivična dela dobijaju na značaju zbog opasnosti i težini prouzrokovane posledice, odnosno većeg stepena krivice njihovih učinilaca. Pravna zaštita polne slobode maloletnika od zloupotrebe računarske informacione tehnologije danas zauzima istaknuto mesto, kako u međunarodnom, tako i u nacionalnom krivičnom pravu država regiona. U radu se analizira specifično krivično delo podstrekavanja maloletnika na polno iskorišćavanje putem računarske informacione tehnologije u evropskim dokumentima, pravu Srbije i pravu država regiona.

KLJUČNE REČI: maloletnik, polna zloupotreba, računarski uređaji, podstrekavanje, krivično delo