Revija za kriminologiju i krivično pravo br. 2/2022

AUDIO – VIDEO LINK KAO SREDSTVO ZAŠTITE POSEBNO OSETLJIVOG SVEDOKA I FAKTOR URAVNOTEŽENJA POLOŽAJA OKRIVLJENOG

Ivana Miljuš

Univerzitet u Beogradu – Pravni fakultet

Primljeno: 29. april 2022. godine

Prihvaćeno: 10. maj 2022. godine

UDK: 343.143-028.26

doi: https://doi.org/10.47152/rkkp.60.2.3

Predmet rada je dvostruka funkcija primene audio – video linka u krivičnim postupcima u kojima se ispituju posebno osetljivi/ranjivi svedoci – zaštita svedoka i žrtava i obezbeđenje ostvarivanja prava okrivljenog na ispitivanje svedoka. U prvom delu rada autorka analizira pojam „audio – video linka”, njegovu pravnu prirodu, odlike, uloge i osnovne rizike. Drugi deo rada istražuje normativne i praktične temelje zaštite maloletnih lica u krivičnom postupku. Treći deo rada odnosi se na zahtev uspostavljanja i održavanja ravnoteže legitimnih interesa omogućavanja svedočenja i efikasnog kažnjavanja, zaštite fizičkog i psihičkog integriteta svedoka i prava na odbranu. „U testu ravnoteže” Evropskog suda za ljudska prava, audio – video link je „pozitivna mera” države i faktor uravnoteženja položaja okrivljenog u krivičnom postupku. Predmet rada je i normativno uređenje posebno osetljivog svedoka. Cilj rada je da se ukaže na značaj pravilne upotrebe tehničkih sredstava za prenos slike i zvuka tokom ispitivanja posebno osetljivog svedoka, ali i na njegove potencijalne rizike, eventualne predloge u cilju unapređenja normativne osnove za njihovu primenu i osnovne principe primene audio – video linka u krivičnom postupku.

KLJUČNE REČI: audio – video link, posebno osetljiv svedok, maloletno lice, okrivljeni, „test ravnoteže”