Revija za kriminologiju i krivično pravo br. 2/2022

MEĐUNARODNOPRAVNI STANDARDI KOJIMA SE REGULIŠE ZAŠTITA OD SEKSUALNOG ZLOSTAVLJANJA I ISKORIŠTAVANJA DJECE U DIGITALNOM OKRUŽENJU

Ljubinko Mitrović

Ombudsmen za ljudska prava BiH, Fakultet pravnih nauka, Panevropski univerzitet APEIRON u Banjoj Luci

Nikolina Grbić-Pavlović

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske

Sonja Tomašević

Ombudsman za djecu Republike Srpske

Primljeno: 1. maj 2022. godine

Prihvaćeno: 12. maj 2022. godine

UDK: 341.48:343.541/.546-053.2/.6

doi: https://doi.org/10.47152/rkkp.60.2.4

Unutar međunarodnog pravnog okvira postoji čitav niz dokumenta koji se bave zaštitom prava djece, a koji su direktno ili indirektno vezani za seksualno zlostavljanje i iskorištavanje djeteta. Radi se o konvencijama i rezolucijama donesenim na nivou Ujedinjenih Naroda i Savjeta Evrope, kao i direktivama donesenim na nivou Evropske unije. Upravo u ovom radu, autori će se baviti međunarodnim dokumentima koji se bave zaštitom od seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta sa naročitim težištem na dokumentima koji se direktno bave zaštitom djeteta od seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja u digitalnom okruženju. Zbog značajno velikog broja i obima međunarodnih dokumenata kojima se reguliše zaštita djece u ovoj oblasti pažnja će se posvetiti samo najznačajnijim međunarodnim dokumentima.

KLJUČNE REČI: zaštita djeteta od seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja, digitalno okruženje, međunarodni dokumenti