Revija za kriminologiju i krivično pravo br. 2/2022

Prihvaćeno: 27. april 2022. godine

UDK: 341.49:341.322.5"1919/1923"

doi: https://doi.org/10.47152/rkkp.60.2.9

Važno poglavlje pravne istorije koje nije u dovoljnoj mjeri prepoznato u domaćoj istorijskopravnoj nauci jesu suđenja u Lajpcigu 1921. godine. Složeni politički i društveni ambijent postratne Evrope nametao je mnoga pitanja koja su postavljena u Versaju 1919. godine. Jedno od važnijih jeste bilo uspostavljanje odgovornosti za ratne zločine vojnika i oficira Centralnih sila, sa akcentom na Njemačkom carstvu koje se po slovu sporazuma i označena kao glavni krivac za Veliki rat. Stoga se u radu prevashodno bavimo onim faktorima koji su bitnije uticali na pojavu lajpciških procesa pred carskim Vrhovnim sudom, ali i sudbinama svih optuženih lica, sa posebnim osvrtom na vodeće slučajeve. Koristeći se primarnim istorijskim izvorima u vidu izvještaja sa suđenja i presuda, te međunarodnim izvještajima i Versajskim sporazumom, uz međunarodnu literaturu osvjedočenih autoriteta predmetne oblasti, autor je prikazao jedan istorijski proces koji se ima shvatiti u svjetlu začetaka međunarodnog krivičnog pravosuđa sa svim njegovim manjkavostima koji su doveli do obimne onovremene ali i docnije kritike stručne i šire javnosti.

KLJUČNE REČI: Prvi svjetski rat, Versajski mirovni sporazum, Lajpciški procesi, Dover castle case, Llandovery castle case, Reichsgericht