Revija za kriminologiju i krivično pravo br. 2/2022

Prihvaćeno: 5. maj 2022. godine

UDK: 343.26:343.9.02(497.11)

doi: https://doi.org/10.47152/rkkp.60.2.8

Cilj rada je utvrđivanje ultrapunitivne politike koja se sprovodi u Posebnom odeljenju Kazneno-popravnog zavoda u Požarevcu. U skladu sa geslom ,,tough on crime” i preventivno-bezbednosnim zahtevima, primenjuje se oštro kritikovana modernizovana varijanta pensilavnijskog ćelijskog sistema. Dat je prikaz studije slučaja u nešto sažetijem obliku, čiji je predmet analize tretman osuđenika koji se nalazi na izdržavanju jedinstvene kazne zatvora u trajanju od 40 godina u Posebnom odeljenju, počev od vremena osnivanja ove jedinice. Podaci su prikupljeni produbljenim intervjuom sa advokatom i sa osuđenikom (posredstvom advokata), kao i primenom analize sadržaja relevantnih dokumenata.

KLJUČNE REČI: ćelijska izolacija, organizovani kriminalitet, Posebno odeljenje KPZ “Zabela”, kazna zatvora, resocijalizacija