Zbornik Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja br.2-3/2023

Prihvaćeno: 01.12.2023. godine

UDK: 364-786.4:343.261-052

DOI: 10.47152/ziksi2023039

Socijalno preduzetništvo kao inovativni oblik poslovanja koji u sebi objedinjuje tržišne principe funkcionisanja, kao i posebnu društvenu ulogu u cilju prevazilaženja određenih životnih poteškoća sa kojima se susreću pripadnici različitih osetljivih društvenih grupa, po prvi put je dobilo svoje normativno uporište u Republici Srbiji donošenjem Zakona o socijalnom preduzetništvu. Predmet ovog rada jeste socijalno preduzetništvo u kontekstu radne integracije osuđenih lica, a cilj ovog istraživanja jeste da ukaže do koje mere ovaj novi zakonski okvir može da bude primenjen i kao svojevrstan oblik postpenalne pomoći u Republici Srbiji. Zakon o izvršenju krivičnih sankcija i Zakon o izvršenju vanzavodskih sankcija i mera predviđaju da postpenalna pomoć nakon izlaska osuđenog lica iz zatvora obuhvata i podršku vezanu za integraciju na tržište rada, ali bez detalja na koji način bi se to konkretno ostvarilo. Stoga, socijalno preduzetništvo nakon donošenja Zakona 2022. godine u Republici Srbiji treba iskoristiti kao svojevrstan oblik radne integracije osuđenih lica. Dodatno uočavanje ove perspektive socijalnog preduzetništva odgovarajućim dokumentom javne politike bi doprinelo boljem planiranju i kreiranju mera u cilju postizanja željenih rezultata (smanjenje stope recidivizma), kao i praćenju efektivnosti i efikasnosti primene usvojenih pravnih rešenja iz novog propisa.

KLJUČNE REČI: osuđeno lice / rad / socijalno preduzetništvo / postpenalna pomoć