Zbornik Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja br.2-3/2023

MEDIJSKI PRIKAZI ŽIVOTA U ZATVORU I KRIVIČNOG PRAVOSUĐA: NARATIVNI PREGLED LITERATURE O OBLIKOVANJU PERCEPCIJE JAVNOSTI I IMPLIKACIJAMA ZA POLITIKU

Milena Milićević

Institut za kriminološka i sociološka istraživanja, Beograd, Srbija

Nikola Drndarević

Institut za kriminološka i sociološka istraživanja, Beograd, Srbija

Primljeno: 03.11.2023. godine

Revidirana verzija: 03.12.2023. godine

Prihvaćeno: 12.12.2023. godine

UDK: 316.774:343.811

DOI: 10.47152/ziksi2023035

Mediji imaju moćnu ulogu u oblikovanju javnih percepcija zatvora, osuđenika i sistema krivičnog pravosuđa, koje su često negativne i utemeljene na različitim faktorima. Zbog toga je važno kritički analizirati ove prikaze kako bi se steklo dublje razumevanje problematike. Ovaj narativni pregled literature rezimira i analizira postojeću literaturu o različitim prikazima zatvorskog života u različitim medijima. Sveobuhvatnim pregledom literature izdvojene su 33 studije objavljene u protekle tri decenije. Korišćenjem analize sadržaja, identifikovane su četiri teme koje istražuju prikaze zatvora i javno mnjenje: 1) neslaganje, odnosno nepodudaranje medijskih prikaza i stvarnih iskustava u zatvoru; 2) specifičnosti percepcije javnosti, uključujući medijsko predstavljanje; 3) uticaj medija na stavove i uverenja javnosti u vezi sa lišavanjem slobode, resocijalizacijom i kaznenim merama unutar sistema krivičnog pravosuđa; i 4) uticaj na sistem krivičnog pravosuđa i reformu javnih politika. Zaključak je da mediji, putem često kreiranja i održavanja senzacionalističkih i negativnih stereotipa, značajno utiču na stavove javnosti o zatvorima, osuđenicima i krivičnom pravosuđu. Ovakav uticaj, s druge strane, može da ima posledice na pravne postupke i odluke donosilaca javnih politika. Iz tog razloga, važno je naglasiti potrebu za uravnoteženijim prikazima kako bi se podstakle informisane diskusije i postavila pitanja o predrasudama.

KLJUČNE REČI: medijski prikazi / zatvorski život / javno mnjenje / medijski stereotipi / percepcija javnosti / filmovi o zatvorima / zatvor / politike krivičnog pravosuđa