Zbornik Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja br.2-3/2023

TRETMAN ZAVISNOSTI OSUĐENIH LICA OD PSIHOAKTIVNIH SUPSTANCI U ZATVORU

Jelena Nikolov

Univerzitet u Beogradu ‒ Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju, Beograd, Srbija

Primljeno: 26.10.2023. godine

Revidirana verzija: 28.11.2023. godine

Prihvaćeno: 11.12.2023. godine

UDK: 364-785.62:343.261-052

DOI: 10.47152/ziksi2023038

Problem istraživanja: Tretman zavisnosti osuđenih lica od psihoaktivnih supstanci obuhvata različite intervencije, od terapijskih alternativa zatvaranju, tretmana u zatvorima i zatvorske programe reintegracije. Iako se mnogo naučne pažnje posvećuje programima za tretman zavisnosti u zajednici, znatno manje istraživanja posvećeno je programima u zatvorima. Osuđena lica koja nisu podvrgnuta tretmanu zavisnosti imaju veći rizik od smrtnosti nakon puštanja iz zatvora, ponovljenog vršenja krivičnih dela, niže stope zaposlenosti, probleme sa stanovanjem i loše fizičko zdravlje. Cilj: Rad je sproveden sa ciljem da se sveobuhvatno prikažu teorijska i empirijska uporišta pri proučavanju tretmana zavisnosti osuđenih lica od psihoaktivnih supstanci u zatvoru, njihovih karakteristika, motiva i drugih faktora koji održavaju zloupotrebu psihoaktivnih supstanci u zatvoru, kao i nastojanja u vezi sa unapređenjem tretmana, ali i prikaz rezultata istraživanja i podataka o prevalenci. Metode: Istraživanje se bazira na kritičkom pregledu literature. Primenjena je teorijska analiza i sinteza empirijskih nalaza. Diskusija: Analizirani rezultati istraživanja pokazali su da je prevalencija zloupotrebe psihoaktivnih supstanci u zatvorima visoka, od 2% do 63%. Ukoliko se zavisničko ponašanje ne leči, visoka je verovatnoća da će se osuđeni vratiti kriminalnim ponašanjima. Neki od najefikasnijih metoda tretmana osuđenih lica zavisnih od psihoaktivnih supstanci su kognitivno-bihejvioralna terapija i terapijska zajednica. Zaključak: Pregledom empirijskih istraživanja i teorijskih modela ustanovljeno je da je potrebno posvetiti veću pažnju povećanju kvalitetu nege i kreiranju podržavajućih sistema, od ulaska osuđenih lica u zatvor do njihovog otpusta i prihvata u zajednicu. Preporuka je da svim novim osuđenih licima koji zloupotrebljavaju psihoaktivne supstance treba pružiti simptomatsko lečenje i tretman.

KLJUČNE REČI: tretman osuđenih lica / psihoaktivne supstance / prevalecija / sociodemografske karakteristike / zdravstvene karakteristike / zatvorski tretman / kognitivno–bihejvioralni tretman / terapijska zajednica / prevalencija