Zbornik Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja br.2-3/2023

GLOBALNO GRABLJENJE ZEMLJIŠTA I NOVI EKSTRAKTIVIZAM: POSTSOCIJALISTIČKA PERSPEKTIVA

Mina Petrović

Univerzitet u Beogradu – Filozofski fakultet, Beograd, Srbija

Primljeno: 10.12.2023. godine

Revidirana verzija: 28.12.2023. godine

Prihvaćeno: 29.12.2023. godine

UDK: 338.32.053.2(4-664)

DOI: 10.47152/ziksi2023032

U radu se neoekstraktivizam kao sadašnja faza u razvoju kapitalizma analitički povezuje sa fenomenom grabljenja/zgrtanja (grabbing) zemljišta, koji se odnosi na direktne strane investicije u manje razvijene zemlje, usmerene ka pribavljanju zemljišta radi eskploatacije ruda i minerala, produkcije biogoriva i hrane. U prvom delu radu izlažu se relevantna kritička tumačenja procesa grabljenja zemljišta i neoekstraktivizma, i otvara pitanje da li uočena teritorijalizacija borbi protiv navedenih procesa doprinosi porastu njihovog mobilizacijskog potencijala ili populističkih podvajanja. U drugom delu rada skreće se pažnja na izloženost evropskih postsocijalističkih zemalja grabljenju zemljišta i neoekstraktivizmu, uključujući iskustvo Srbije, i ukazuje da je to još relativno zapostavljena istraživačka tema u sociologiji.

KLJUČNE REČI: neoekstraktivizam / grabljenje zemljišta / akumulacija kapitala / postsocijalizam / Evropska unija / Srbija