Revija za kriminologiju i krivično pravo br. 1/2021

KAZNA DOŽIVOTNOG ZATVORA U PRAVU BOSNE I HERCEGOVINE I PRAKSI EVROPSKOG SUDA ZA LJUDSKA PRAVA

Miodrag N. Simović

Ustavni sud Bosne i Hercegovine, Pravni fakultet Univerziteta u Banjoj Luci, Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine

Marina M. Simović

Ombudsman za djecu Republike Srpske, Fakultet pravnih nauka Panevropskog univerziteta „Apeiron“ u Banjoj Luci

Vladimir M. Simović

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine, Fakultet za bezbjednost i zaštitu Nezavisnog univerziteta u Banjoj Luci i Pravnog fakulteta Univerziteta „Vitez“ u Vitezu

Primljeno: 7. mart 2021. godine

Prihvaćeno: 28. mart 2021. godine

UDK: 343.261(497.11) 341.645.5(4)

doi: doi.org/10.47152/rkkp.59.1.3

U sistemu mjera društvene reakcije prema učiniocima krivičnih djela sva savremena krivična zakonodavstva, uključujući i novo zakonodavstvo Bosne i Hercegovine, na prvom mjestu poznaje kazne. To su osnovne vrste krivičnih sankcija kojima se na najpotpuniji način može ostvariti njihova svrha, a to je zaštita društva i društvenih dobara od svih oblika i vidova povrede i ugrožavanja vršenjem krivičnih djela. Budući da se u strukturi krivičnih djela javljaju ona sa teškim posljedicama, kojima se povređuju najznačajnije društvene vrijednosti, koja se vrše sa teškim oblikom krivice, od strane povratnika, u sticaju ili od strane grupe ili organizovane kriminalne grupe, logično je što svi kazneni sistemi poznaju i najtežu kaznu - kaznu zatvora u dugotrajnom ili doživotnom trajanju, i to (posebno poslije ukidanja smrtne, kao kapitalne kazne za najteže oblike teških krivičnih djela. U radu se analiziraju pitanja vezana za najtežu kaznu – kaznu dugotrajnog, odnosno doživotnog zatvora u Bosni i Hercegovini sa posebnim osvrtom na praksu Evropskog suda za ljudska prava.

KLJUČNE REČI: krivično djelo, kazna, zatvor, dugotrajni zatvor, sud.