Revija za kriminologiju i krivično pravo br. 1/2021

Prihvaćeno: 15. april 2021. godine

UDK: 343.261(4)

doi: doi.org/10.47152/rkkp.59.1.6

Izricanje kazne doživotnog zatvora nije u suprotnosti sa ljudskim pravima popisanim Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda. Međutim, izrečena kazna doživotnog zatvora i sistem njenog provođenja moraju ispunjavati određene standarde da bi bili kompatibilni sa zahtjevima iz člana 3. Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda. Predmet našeg istraživanja jesu upravo navedeni standardi koje države ugovornice imaju poštovati u pogledu provođenja kazne doživotnog zatvora. Uvod u predmet istraživanja dat je u obliku penološkog osvrta na kaznu doživotnog zatvora kao i prikaza međunarodnopravnih standarda uspostavljenih pod okriljem Ujedinjenih Nacija i Vijeća Evrope koji se odnose na izricanje i provođenje kazne doživotnog zatvora. Centralni dio rada predstavlja istraživanje sudske prakse Evropskog suda za ljudska prava, koja se odnosi na kaznu doživotnog zatvora. U tom kontekstu, centralni dio rada tretira pitanje odnosa kazne doživotnog zatvora i apsolutno zaštićenog ljudskog prava na zabranu mučenja te pitanje slobodnog polja procjene država članica Vijeća Evrope kod propisivanja mehanizma revizije kazne doživotnog zatvora. Namjera autora usmjerena je u pravcu analize strasburške sudske prakse u pitanjima kompatibilnosti kazne doživotnog zatvora sa zahtjevima iz člana 3. Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda te prikaz standarda koje je iznjedrila strasburška sudska praksa u pogledu provođenja i mehanizma revizije kazne doživotnog zatvora.

KLJUČNE REČI: kazna doživotnog zatvora, revizija kazne, slobodno polje procjene, zabrana mučenja.